Grubość folii a wytrzymałość mechaniczna
Przy doborze folii należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które mają niezwykle istotny wpływ nie tylko na to jak zachowywać się będzie uprawa, ale również na żywotność folii. Oprócz oczywistych w dzisiejszych czasach parametrach świetlnych folii, takich jak przepuszczalność, stopień rozproszenia światła, efekt antykondensacyjny czy antymgłowy, zwrócić uwagę należy na zawarte w kartach technicznych wskaźniki świadczące o wytrzymałości mechanicznej materiału, czyli wytrzymałość na rozciąganie do zerwania (wyrażona w MPa), wytrzymałość na rozciąganie do zerwania (wyrażona w %) oraz wytrzymałość na przebicia (wyrażona w gr [gran]).
W zależności od zastosowanej mieszanki chemicznej oraz dodatków, takich jak METALOCEN®, uzyskuje się różne wartości wyżej wymienionych parametrów. W istocie wiec to właśnie te dwie wartości świadczą o wytrzymałości mechanicznej folii, a nie jej grubość. Zdarza się bowiem, że folie grubsze są np. mniej elastyczne, czyli mniej odporne na przebicia. Nie zaleca się wtedy ich użycia przy danym sposobie montażu.
Dla przykładu:
- Folia UV6 2792 130um - wytrzymałość na przebicie (Impact resistance): 1000 gr,
- Folia UV12 6511 200um - wytrzymałość na przebicie (Impact resistance): 700 gr,
Odpowiedni dobór folii powinien zatem- oprócz doboru parametrów świetlnych odpowiednich dla danej uprawy- uwzględniać sposób montażu na obiekcie oraz rodzaj konstrukcji.
I tak dla folii montowanych na linach, konstrukcjach drewnianych lub stalowych, na których widoczne są ślady korozji powinno się wybierać produkty wzmacniane METALOCEN®-em, takie jak (2495, 2497, 2491, 2792).
Montaż na listwach umożliwia zastosowanie praktycznie dowolnej konfiguracji folii tunelowych.