kontaktTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

cennik - left column

cennik

 

Montaż podwójnej pompowanej folii

Zalety podwójnej, pompowanej folii

 

          

tunel pompowany 2 mini

   

duża oszczędność energii: oszczędności sięgają 25-40% kosztów ogrzewania, co przy zastosowaniu folii wielosezonowych pozwala na szybki zwrot inwestycji w folię pompowaną


zmniejszone ryzyko przymrozków: w obiekcie krytym podwójną, pompowaną folią utrzymuje się temperatura wyższa o 3-7°C w stosunku do obiektu krytego folią pojedynczą, redukując ryzyko przemrożenia uprawy nawet w obiektach niegrzanych


wydłużona żywotność folii: folia wewnętrzna, mająca kontakt z konstrukcją obiektu nie jest narażona na naprężenia wiatrowe, zaś folia zewnętrzna, która zabezpiecza obiekt przed wiatrem, nie jest narażona na punktowe przegrzewanie i przetarcia na pałąkach


wieloletnie użytkowanie: poza wymianą dwóch warstw folii wszystkie elementy niezbędne do założenia podwójnej, pompowanej folii mogą być używane wielokrotnie, przez długi okres


możliwość rewitalizacji starych szklarni: folia pompowana, w przeciwieństwie do pojedynczej bardzo dobrze leży na prostych konstrukcjach (bez łuków). Dzięki temu można przywrócić użyteczność mocno zniszczonym starym szklarniom, pokrywając je podwójną folią.

  tunel pompowany 9  
  tunel pompowany 7  
  tunel pompowany 8  

 

 

Wady podwójnej, pompowanej folii


podwójna utrata światła: zastosowanie podwójnej folii oznacza także podwójną barierę dla światła. Dlatego nie polecamy podwójnej, pompowanej folii dla wybitnie światłolubnych upraw, a dla wszystkich pozostałych polecamy zastosowanie folii o możliwie największej przepuszczalności światła (sugerujemy uzyskanie informacji u producentów lub sprzedawców folii, sugerowana przepuszczalność to 88-91%). W praktyce wymóg ten oznacza konieczność rezygnacji z najtańszych folii.

 

 

 

SPOSÓB MONTAZU


  EVO2 delaminacyjna  

Dwie warstwy folii należy zamontować na obiekcie za pomocą aluminiowej listwy uniwersalnej lub jej odpowiednika.

Folie powinny być równomiernie rozłożone, jednakże nie mogą być tak naciągnięte jak przy kryciu obiektu folią pojedynczą.

Pozostałe elementy systemu pompowania : wentylatory, przelotki, węże elastycze i opcjonalnie kolektor zasilający (polecany przy większych obiektach) zalecamy montować możliwe szybko po przykryciu obiektu tak, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia nienaciągniętej folii.

  wentylator WK100 pompowanie folii 1  

Większe obiekty

W przypadku montażu na większych obiektach oraz na obiektach kluczowych (wartościowa uprawa) sugerujemy montowanie systemu opartego na minimum 2 wentylatorach. Potencjalna awaria wentylatora w takiej sytuacji nie doprowadzi do szybkiego skoku zapotrzebowania na energię i tym samym ochroni uprawę przed szokiem termicznym.

  mpontaz folii 1  

Uwaga: Należy zwracać uwagę na właściwe ciśnienie pomiędzy foliami:

• zbyt małe ciśnienie powoduje przyspieszone zużycie mechaniczne folii zewnętrznej.
• zbyt duże ciśnienie (możliwe w przypadku użycia nieprzetestowanych, niewłaściwych wentylatorów) może skutkować rozerwaniem folii zewnętrznej lub wewnętrznej.
• właściwie cisnienie to takie, które zapewnia naprężenie folii porównywalne lub nieco niższe niż na obiektach krytych folią pojedynczą.