Jak prawidłowo zamontować folię tunelową?

Instrukcja prawidłowego montażu folii
Sugestie
1. Połóż folię przy jednej ze ścian szczytowych tunelu
2. Rozwiń materiał na całej długości. Albo rozwijając po kalenicy obiektu, albo na ziemi. Przy rozwijaniu nie rozciągaj poprzecznie materiału dopóki rolka nie będzie całkowicie rozwinięta.
3. Rozłóż folię poprzecznie i zamontuj na obiekcie
Czego należy unikać
• Sugerujemy nie wieszać rolek przy ścianie szczytowej i nie rozciągać ciągnąc po obiekcie. W takim wypadku jakiekolwiek ostre krawędzie lub nierówności mogą spowodować wzdłużne uszkodzenia i zarysowania.
Jeżeli taki sposób montażu folii jest jedynym możliwym, upewnij się że powierzchnia obiektu (lub gruntu) jest wolna od ostrych miejsc lub obiektów (w tym, kamieni, kawałków drewna, drutu itp.) mogących uszkodzić folię.
• Nie rozwijaj i nie rozciągaj folii w tym samym czasie. Przy jednoczesnym rozwijaniu i rozciąganiu istnieje możliwość uszkodzenia wewnętrznych składań. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku folii składanych 8 razy.
Instrukcja użytkowania materiału
Sposób obchodzenia się z folią, sposób montażu oraz obsługi założonego materiału, jak również sposób prowadzenia uprawy maja istotny wpływ na czas użytkowania oraz właściwości materiału.
Sugerujemy zapoznanie się z niniejszą instrukcja i rekomendacjami by skorzystać w pełni z właściwości materiału.
1. Konstrukcja obiektu
Rury z których wykonany jest obiekt powinny być czyste, wolne od rdzy i ostrych krawędzi. Zazwyczaj najlepiej gdy są ocynkowane. Kąty oraz promień gięcia rur powinny zapewnić jednorodne naprężenie materiału.
Druty i profile używane do podtrzymania powinny być ocynkowane i wymieniane gdy zaczną rdzewieć.
2. Przechowywanie oraz montaż materiału
a) Folia powinna być przechowywana w pozycji leżącej, w oryginalnym opakowaniu, w zacienionym miejscu
b) Przed montażem należy zdjąć opakowanie i przejrzeć materiał czy nie ma uszkodzeń transportowych, zwłaszcza z boku rolki, na nawoju. Jeżeli znajdziemy ślady uszkodzenia, sugerujemy rezygnację z montażu, zrobienie zdjęcia uszkodzenia i powiadomienie sprzedającego lub dystrybutora
c) Sugerujemy przechowywanie próbki materiału 20x20cm wraz z etykietą i dowodem zakupu
d) Montaż materiału powinien odbywać się w miarę bezwietrzny dzień, najlepiej w temperaturze 10-22°C
e) Należy zwracać szczególną uwagę na unikanie mechanicznych uszkodzeń w trakcie montażu
f) Folia powinna być mocno ale nie przesadnie napięta. Folia luźna może łopotać podczas wiatru. Łopotanie oraz przesuwanie się materiału podczas wiatru na konstrukcji jest częstą przyczyną uszkodzeń oraz przedwczesnego zużycia folii.
g) Zbyt duże naprężenie materiału może doprowadzić do zmniejszenia jego elastyczności lub nawet zniszczenia związanego z kurczeniem się folii w niskich temperaturach w okresie zimowym
h) Jeżeli do naciągania folii używane są liny lub taśmy, sugerujemy okresowe sprawdzanie naciągu tak by utrzymywać folię napiętą
i) Folia powinna być podtrzymywana przez łuki, wzmocnienia, listwy mocujące itp. W lokalizacjach narażonych na wyjątkowo silne wiatry sugerujemy mocowanie co 1.5m Wszystkie materiały montażowe powinny być czyste i w dobrej kondycji
j) Przy montażu podwójnej pompowanej folii ciśnienie powietrza powinno być jednakowe na całym obiekcie i zapewniać ciągłe naprężenie folii
k) Należy unikać bezpośredniego stylu folii z rurami i profilami PCV nie przeznaczonymi do bezpośredniego kontaktu z folią gdyż zawierają plastyfikatory wpływające negatywnie na folie polietylenowe
3. Obsługa folii po montażu
a) Po montażu folii można ją pomalować w miejscu kontaktu z konstrukcją białą nieprzezroczystą farbą wodo-rozcieńczalną farbą akrylową, co zapobiegnie przegrzewaniu się materiału i konstrukcji. Nie należy wykorzystywać farb innych typów (zwłaszcza ropo-pochodnych). Podobną rolę mogą również spełniać specjalne taśmy zabezpieczające konstrukcję.
b) Wszystkie uszkodzenia czy dziury powinny być natychmiast naprawiane za pomocą specjalnych taśm. Należy unikać taśm PCV
c) Jeżeli jest taka konieczność, należy ponownie naciągnąć folię w sezonie letnim oraz po bardzo silnych wiatrach. Kieszenie wodne mogą być oznaką niedostatecznego naciągnięcia lub zbyt dużego rozstawu przęseł konstrukcji.
d) Cieniowanie materiału za pomocą specjalnych środków cieniujących zwiększa żywotność materiału, należy jednak zwrócić uwagę by stosowane środki były przeznaczone do folii.
4. Użycie środków chemicznych w obiekcie ogrodniczym
Pestycydy oraz fumiganty zawierające siarkę lub związku fluoru oraz ich pochodne mogą powodować przedwczesne zużycie materiału. Związki tego typu wchodzą w interakcję ze stabilizatorami UV i „blokują” ich działanie. Bardzo ważne jest unikanie opryskiwania lub osadzania związków chemicznych na folii oraz zapobieganie kumulacji związków chemicznych, do których dochodzi zwłaszcza w miejscu styku folii z konstrukcją. Po użyciu chemii obiekt powinien być odwietrzony. W przypadku podwójnej folii pompowanej i jednoczesnym stosowaniu szkodliwych środków, sugerujemy pobór powietrza z zewnątrz. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy unikać wpompowywania chemii pomiędzy folię (wyłączając wentylator na czas aplikacji lub umiejscawiając wpust powietrza w miejscu oddalonym).
Siarkowanie lub używanie związków siarki ma wyjątkowo szkodliwy wpływ na żywotność folii stabilizowanych HALS. Jeżeli jest niezbędne, sugerujemy wybór materiału stabilizowanego związkami Niklu lub wybór specjalnych materiałów o podwyższonej odporności na siarkę.
Należy upewnić się że środki służące do odkażania obiektu ogrodniczego lub zmywania środków cieniujących nie zawierają szkodliwych dla folii związków . Jeżeli odkażamy glebę przez fumigację, należy zabezpieczyć obiekt foliami barierowym (VIF/TIF).
Gwarancja na folie nie obejmuje sytuacji skrócenia żywotności materiału wynikającego ze zniszczenia chemicznego (a więc przekroczenia dopuszczalnych poziomów związków chemicznych),
5. Efekt antykondensacyjny
Folie z efektem antykondensacyjnym mają stronę wewnętrzną i zewnętrzną. Efekt antykondensacyjny w pełni działa w okresie 12-24 miesięcy, w zależności od typu folii, klimatu, rodzaju obiektu ogrodniczego oraz innych czynników.
By efekt antykondensacyjny w pełni działał, dach obiektu ogrodniczego powinien mieć nachylenie minimum 30° .
Efekt antykondensacyjny powoduje że woda z kondensacji pary tworzy cienką warstwę i spływa w dół obiektu, w kierunku boków lub rynien. Jeżeli na obiekcie są druty lub rury podtrzymujące, spływająca warstwa wody napotyka tego typu przeszkodę i w tym miejscu należy spodziewać się kapania. Jeżeli jest to problemem, sugerujemy zmianę położenia tego typu przeszkód np. nad przejściami (oczywiście o ile jest to możliwe ze względów konstrukcyjnych).
W niektórych warunkach, folie antykondensacyjne mogą wpływać na tworzenie się mgły, zwłaszcza nad ranem i wieczorem. Mgła ogranicza ilość dostępnego światła oraz powoduje pogorszenie warunków uprawy. Aby uniknąć tego niepożądanego zjawiska, jeżeli w obiekcie tworzy się mgła, sugerujemy grzanie i/lub wentylację obiektu. Dla obiektów ogrodniczych niegrzanych oraz z problemami z wentylacją sugerujemy wybór folii z efektem antymgłowym.
6. Folie 7-warstwowe
Niektóre folie 7-warstwowe są wyposażone w nowy typ efektu antykondensacyjnego który wytrzymuje znacznie dłużej w porównaniu do efektu uzyskiwanego tradycyjnymi metodami. Folie z nowym typem efektu antykondensacyjnego mają również znacznie mniejszy problem z tworzeniem się mgły.
Ze względu na nowy typ efektu, folie 7-warstwowe są szczególnie narażone na uszkodzenie podczas montażu poprzez zadrapania czy ciągnięcie folii po konstrukcji czy po gruncie. W takim wypadku efekt antykondensacyjny może działać niepoprawnie.


