Folie biodegradowalne w uprawie polowej
Jak firma która od od ponad 20 lat działa w branży ogrodniczej oraz rolniczej (między innymi jako specjaliści w zakresie doradztwa oraz dystrybucji materiałów niezbędnych do uprawy pod osłonami oraz polowej) mieliśmy niezwykłą okazję uczestniczyć w wydarzeniu Projekt Ogórkowy 2023!
Zapraszamy do obejrzenia relacji z plantacji ogórków gruntowych, która znajduje się w gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce, w pięknej okolicy Małopolski, gdzie mieliśmy okazję zaprezentować folię biodegradowalną francuskiej firmy Barbier, producenta folii BIONOV®.
O czym należy pamiętać wybierając folie biodegradowalne?
1. Decydując się na folie biodegradowalne kluczowy jest właściwy dobór produktu, szczególnie przy uprawach powtarzających. Istotne są tutaj parametry definiujące początek oraz czas rozkładu.
2. Zanim jednak do tego przejdziemy odpowiedzmy sobie na pytanie po co w ogóle używać folii do ściółkowania w uprawie polowej.
Istnieją 4 podstawowe powody:
- kontrola chwastów, które często jako rośliny silniejsze mają większe szanse na wzrost niż zasiana/zasadzona roślina uprawowa.
- kontrola temperatury gleby. Tutaj rozróżniamy najczęściej używane w Polsce aplikacje: folie czarne, które podwyższają temperaturę gleby oraz przyspieszają dzięki temu start uprawy oraz folie czarno-białe (białe do góry), które obniżają lub stabilizują temperaturę gleby, a dodatkowo odbite światło doświetla roślinę od dołu co jest niezmiernie istotne w późniejszym okresie uprawy.
- kontrola wilgotności gleby
- ochrona zagonu przed wymywaniem
- czysty zbiór poprzez oddzielenie uprawy od gleby. Np. w przypadku truskawki w istotny sposób ogranicza się pleśń.
3. Oceniając jakość folii ściółkującej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na czynniki takie jak:
a. rozciągliwość materiału – na rynku dostępne są folie w grubościach 8-60um. Rozciągliwość jest kluczowym parametrem. Dobrej jakości folie rozciągają się w zakresie 550-600%, czyli sześciokrotnie zwiększają np. długość zanim pękną. Dla porównania folie najniższej jakości to ~450%. Rozciągliwość zapobiega rozdarciu, a zamiast tego „otoczy kamień”
b. odpowiedni dobór żywotności materiału
niewłaściwy dobór stabilizacji UV może nastręczyć problemów zarówno podczas uprawy jak i po jej zakończeniu. Stabilizację określa się w sezonach, gdzie jeden sezon to 6 miesięcy. Najpopularniejsze w Polsce to UV1 dla ogórka, UV 4i6 dla truskawki lub UV8 dla przedłużonej uprawy truskawki przy jednoczesnej ciężkiej glebie)
c. grubość – materiał cieńszy ale dobrej jakości może zachowywać te same parametry użytkowe. A np. folia gruba słabej jakości to dodatkowy koszt, głównie przy zbiorze jej z pola oraz późniejszej utylizacji.
4. Wracając więc do folii biodegradowalnych. Główną zaletą, oprócz oczywistych wpływów środowiskowych jest oszczędność kosztów ponoszonych zbioru oraz utylizacji. Zwłaszcza w przypadku upraw krótkoterminowych.
5. Oferowana przez Geo Polska folia BIONOV®, produkowana przez francuskiego Barbiera, oparta jest o technologię Mater-Bi, która odznacza się wysoką powtarzalnością w zakresie początku biodegradacji oraz jego okresu.
Folie biodegradowalne Barbier to materiał wyprodukowany na bazie skrobii kukurydzianej oraz celulozy. Folia ta charakteryzuje się stabilnością materiału, względną dokładnością szybkości rozpadu oraz bardzo równomierną degradacją w glebie. Bionov® ulega 100% biodegradacji, nie zawiera w składzie metali ciężkich, ulega rozpadowi do biomasy oraz wody przy udziale mikroorganizmów
Warto pamiętać o tym, że na okres biodegradacji mają wpływ m.in.
- światło słoneczne, wywołujące fotodegradację
- temperatura otoczenia
- wilgotność gleby oraz suma i częstość opadów
- kierunek i siła wiatru
- stosowanie niektórych rodzajów fumigantów
- mikro fauna i flora w obecnej glebie
- rodzaj gleby
Czynniki te mogą różnie reagować na materiały termoplastyczne w zależności od ich składu, dlatego istotne jest, aby przy przejściu z uprawy na folii PE na biodegradowalną testować w mniejszej skali stopniowo jak nowy materiał zachowa się w naszych konkretnych warunkach.
Folie Bionov® spełniają wymagania normy, dopuszczające je do stosowania w rolniczej produkcji ekologicznej.